null Organizing in a context of change

Organizing in a context of change

  • Managementwetenschappen
  • MM0123
  • 7,5 EC
  • Vanaf € 615
  • Voor dit product gelden ingangseisen
Deze cursus heeft een vast startmoment. Kijk in het Jaarrooster wanneer de cursus van start gaat.

Inhoud

Hedendaagse organisaties worden geconfronteerd met ingewikkelde spanningsvelden. Veel medewerkers zijn hoogopgeleid en verwachten autonomie en ruimte voor zelfsturing, terwijl organisaties vaak nog sterk hiërarchisch ingericht zijn en vasthouden aan controle en efficiëntie. Bedrijven die de pioniersfase ontgroeid zijn, botsen tegen grenzen van informele coördinatie en moeten noodgedwongen formaliseren. Andere organisaties ervaren toenemende druk van regelgeving en transparantie, wat leidt tot nieuwe lagen van procedures. Daarnaast spelen overnames en fusies waarin verschillende culturen moeten worden geïntegreerd.

Managers en consultants hanteren vaak een rationele en eendimensionale benadering bij het analyseren van organisatieproblemen, het formuleren van oplossingen en het bevorderen van waardecreatie. Voor duurzame verandering is het echter cruciaal om onderliggende oorzaken van onbehagen binnen organisaties te onderzoeken. Dit vraagt om het gebruik van verschillende perspectieven en analysekaders. Deze cursus biedt state-of-the-art kennis en stimuleert kritische reflectie om dergelijke complexe vraagstukken vanuit meerdere invalshoeken te analyseren.

Je werkt in deze cursus aan een eigen casus, die je analyseert vanuit vier verschillende perspectieven. Deze perspectieven zijn niet wederzijds uitsluitend maar kunnen elkaar aanvullen.

Het Structuurperspectief focust op de inrichting van de organisatie, met aandacht voor organisatiedesign, formalisering en vraagstukken rond coördinatie. Het HR-perspectief is gericht op motivatie en beloning en verkent de rol van human resource management als change agent in het ondersteunen van medewerkers en leidinggevenden. Het Machtsperspectief belicht de machtsverhoudingen en politieke processen binnen een organisatie. Tot slot verkent het Cultuurperspectief de informele en culturele dimensies van organisaties en laat het zien hoe waarden, routines en betekenisgeving verandering kunnen stimuleren of juist belemmeren.

Ingangseisen

- Je bent formeel toegelaten tot de master Management
- Je hebt de cursus MM0033 Creating value: a strategy and marketing perspective (of een voorloper) afgerond
- Je hebt de cursus MM0233 Enabling performance: a human capital and financial perspective (of een voorloper) afgerond
- Je bent ingeschreven voor de cursus Leading sustainable business transformation (MM2203) of hebt deze cursus afgerond.

Aanmelden

Aanmelden is alleen mogelijk voor studenten die formeel zijn toegelaten tot de masteropleiding.

Toelichting aanmelden

Deze cursus start 16 november 2026. We adviseren om uiterlijk zondag 1 november 2026 hiervoor aan te melden zodat je tijdig het eventuele cursusmateriaal ontvangt, toegang hebt tot de leeromgeving en (indien van toepassing) ingedeeld kunt worden in een studiegroep. Bij aanmelding na 1 november 2026 kunnen we dit niet garanderen. Aanmelden is mogelijk tot en met 15 november 2026.

Deze cursus start 26 april 2027. We adviseren om uiterlijk zondag 11 april 2027 hiervoor aan te melden zodat je tijdig het eventuele cursusmateriaal ontvangt, toegang hebt tot de leeromgeving en (indien van toepassing) ingedeeld kunt worden in een studiegroep. Bij aanmelding na 11 april 2027 kunnen we dit niet garanderen. Aanmelden is mogelijk tot en met 25 april 2027.

Deze cursus is wederzijds uitsluitend met de voorloper Organiseren en veranderen (MM0103) en Organizing in a context of change (MM0113). Dit betekent dat deze cursussen wegens inhoudelijke overlap niet samen in een opleiding kunnen worden ingebracht.

Voorkennis

Kennis van de drie verplichte eerstejaarscursussen is van belang. We verwachten een vertrouwdheid met organisatieverschijnselen.
Een redelijke (passieve) beheersing van de Engelse taal is noodzakelijk voor het kunnen lezen en begrijpen van Engelstalige teksten.

Begeleidingsvorm

Deze cursus heeft een vast startmoment. Kijk in het Jaarrooster wanneer de cursus van start gaat.

Er zijn diverse contactmomenten in de cursus. Je krijgt feedback op ingeleverd werk in de vorm van een automatische terugkoppeling of, een individuele terugkoppeling, of een groepsterugkoppeling. De docent geeft niet alleen feedback maar bewaakt en stimuleert ook je studievoortgang.
Er is ook voorzien in een (hybride of online) startbijeenkomst.

Begeleidingsbijeenkomsten


Online-bijeenkomsten

Kwartiel 2 - begeleiders: mw.dr. M. Coun en dhr.dr. A. Vanderstukken
1. do 19-11-2026 / 18.30-21.00 uur
2. wo 06-01-2027 / 18.30-21.00 uur

Kwartiel 4 - begeleiders: mw.dr. M. Coun en dhr.dr. A. Vanderstukken
1. ma 26-04-2027 / 18.30-21.00 uur
2. do 03-06-2027 / 18.30-21.00 uur

Docenten

dr. Martine Coun (examinator) en dr. Arne Vanderstukken (plv. examinator).

Tentamenvorm

Opdracht.

Tentamendata

Volgens afspraak.

Cursusmateriaal

De cursus bestaat uit:
- een tekstboek: Blomberg (editie 3). Organization Theory: Management and Leadership Analysis
- artikelen, teksten en cases
- een elektronisch werkboek met studietaken en opdrachten, beschikbaar in de digitale leeromgeving.