Masterclass CW-RW 'De toekomst van de democratie'

Masterclass CW-RW 'De toekomst van de democratie'

  • Rechtswetenschappen
  • RM2203
  • 7,5 EC
  • Vanaf € 594
Deze cursus heeft een vast startmoment. Kijk in het Jaarrooster wanneer de cursus van start gaat.

Inhoud

In deze cursus worden actuele uitdagingen voor de democratische rechtsstaat besproken. Afgelopen jaren ging een deel van de cursus over AI, Big Tech en de democratische rechtsstaat, waarbij het veelbesproken boek van Open Universiteit-docent Reijer Passchier De vloek van Big Tech (2024) als vertrekpunt is genomen. Daarnaast ging de cursus over het (dis)functioneren van het parlementaire stelsel en de democratie, waarbij begrippen als populisme, technocratie en juridisering centraal stonden. De cursus is nadrukkelijk bedoeld voor studenten met belangstelling voor het functioneren en de ontwikkeling van de democratische rechtsstaat. Zij moeten ook houden van debatten en argumenten in plaats van het oplepelen van ‘juiste’ antwoorden.
De cursus gaat over recht en politiek, maar de teksten zijn zo gekozen dat ze te begrijpen zijn voor zowel studenten Rechtsgeleerdheid als studenten Cultuurwetenschappen. De wekelijkse virtuele klassen hebben het karakter van een kritische bespreking van de literatuur en een open gedachtewisseling. Het onderwijs wordt afgesloten met een paper met grote vrijheid van onderwerpkeuze, gevolgd door een individuele presentatie over de betreffende paper tijdens een slotbijeenkomst. Deze bijeenkomst vindt plaats bij een studiecentrum van de OU.

Aanmelden

Aanmelden is alleen mogelijk voor studenten die formeel zijn toegelaten tot de masteropleiding.

Toelichting aanmelden

Deze cursus is reeds gestart en wordt pas in het volgend academisch jaar opnieuw aangeboden.

Begeleidingsvorm

Deze cursus heeft een vast startmoment. Kijk in het Jaarrooster wanneer de cursus van start gaat.

Bij deze cursus hoort standaardbegeleiding: inhoudelijke vragen kun je stellen via het discussieforum. Daarnaast vinden er vijf online bijeenkomsten en een afsluitende (online) conferentie plaats in het eerste kwartiel.

Tentamenvorm

Opdracht.

Tentamentoelichting

Deze cursus wordt getentamineerd door middel van een bijzondere verplichting (zoals een opdracht). Als er (inlever)deadlines van toepassing zijn, zijn die vermeld op de cursussite in de digitale leeromgeving.

Werkstuk van 3000 woorden.

Tentamendata

Volgens afspraak.

Cursusmateriaal

Het cursusmateriaal bestaat uit drie boeken en een aantal losse teksten die je kunt raadplegen via de digitale leeromgeving.

Digitale leeromgeving

Als student (na inschrijving) heb je via de cursussite in de digitale leeromgeving toegang tot de discussieruimte. Hier kun je met je docent(en) en medestudenten informatie uitwisselen en discussiëren over de leerstof.