null Kinderen die dancemuziek componeren leren allerlei complexe vaardigheden

OW_Kinderen_componeren_dancemuziek_25357_head_large.jpg

Kinderen die dancemuziek componeren leren allerlei complexe vaardigheden

Laat basisschoolleerlingen zelf dancemuziek componeren. Dan leren ze allerlei complexe vaardigheden aan én leren ze creatiever denken. Dat komt doordat ze op deze manier hun computational thinking verder ontwikkelen. Dat ontdekte Nardie Fanchamps van de faculteit Onderwijswetenschappen aan de Open Universiteit, samen met collega's.

Dancemuziek in de klas

Computational thinking (CT) is een reeks vaardigheden die nodig zijn om complexe problemen op te lossen door concepten uit de informatica toe te passen. Met die vaardigheden kun je de wereld om je heen verklaren als een samensmelting van informatieprocessen. Fanchamps en collega's wilden weten of out-of-the-box leeromgevingen een impact kunnen hebben op de ontwikkeling van CT en welke rol creativiteit hierbij speelt. Ze lieten basisschoolleerlingen zelf een electronic dance music track (EDM) maken met behulp van technologie-ondersteunde muzieksoftware.

Complexe vaardigheden

De onderzoekers ontdekten dat de Computational Thinking van deze leerlingen inderdaad toenam: ze leerden allerlei complexe vaardigheden aan, zoals probleemoplossing, data-analyse, patroonherkenning en automatisering. Er bleken ook verschillen te zijn tussen meisjes en jongens met betrekking tot de ontwikkeling van CT, de mate waarin ze samenwerking van toegevoegde waarde vonden en de tevredenheid over de kwaliteit van het eigen werk. Een mogelijke verklaring hiervoor is dat meisjes en jongens mogelijk al op jonge leeftijd verschillende niveaus van zelfvertrouwen of overtuigingen hebben ontwikkeld met betrekking tot het maken van muziek of programmeren.

Verband tussen CT en creativiteit

Eerdere studies hebben aangetoond dat CT en creatief denken met elkaar in verband staan: beide doen een beroep op vaardigheden als visualiseren, observeren en analyseren. Scholen kunnen uitdagende leeromgevingen bieden die deze vaardigheden bevorderen, zo is de gedachte. Het onderzoek van Fanchamps en collega's laat zien dat een dergelijke manier van leren - het maken van een EDM-track - de ontwikkeling van CT kan bevorderen, net als creativiteit en creatief denken. Er is nog wel meer onderzoek nodig naar het componeren van dancemuziek en de impact hiervan op CT-ontwikkeling, creativiteit en creatief denken, aldus de onderzoekers.

Over het onderzoek

Fanchamps voerde het onderzoek uit in samenwerking met Emily van Gool van Fontys Hogescholen, Anna Folkertsma van basisschool De Hovenier en Image-Line Software. Eenentwintig basisschoolleerlingen van 10-13 jaar (groep 8) werkten in zes sessies van een uur samen in duo’s om zelfstandig een elektronische dancemuziektrack (EDM) te produceren. Dit deden zij met de professionele muzieksoftware FL Studio Mobile©. Alle leerlingen kregen eerst instructies over onder andere de werking van de software, welke functies de verschillende knoppen hadden, en hoe ze effecten toe konden voegen. Daarna mochten ze hun eigen EDM-track ontwerpen en maken. Voorafgaand aan het experiment maakten ze een vragenlijst om hun vaardigheid in CT te beoordelen. Daarnaast vroegen de onderzoekers naar de indruk die de deelnemers hadden van hun creativiteit. Ook observeerden de onderzoekers tijdens elke sessie het gedrag, de mate van samenwerking en andere opmerkelijke zaken bij de leerlingen. Naderhand maakten de deelnemers nog een keer de CT-vragenlijst en bestudeerden de onderzoekers alle muziekcreaties van de leerlingen, om hun creativiteit in te schatten.

Het artikel 'The Influence of Music Producing and Creativity on Computational Thinking in Primary School Children' is gratis te lezen.

Een voorbeeld van FL-Studio Mobile© muzieksoftware.