Terugdringen broeikasgassen: De invloed van de landbouwlobby op de Europese ambities
Populisme, de boeren en klimaatbeleid
Zoals we allemaal weten is er wereldwijd veel verzet tegen klimaatbeleid, met name door populistische leiders in verschillende landen maar ook vanuit de landbouwsector zelf. Dat verzet is er ook binnen de Europese Unie (EU). We herinneren ons nog allemaal de protesten van boeren in Brussel tegen strengere maatregelen op het gebied van duurzaamheid als onderdeel van de European Green Deal. Lisanne Groen wil met haar onderzoek helder krijgen wat precies de invloed is geweest van lobbygroepen uit de landbouwhoek op de totstandkoming van het EU broeikasgas-emissiereductiedoel voor 2040.
Bijdragen aan discussie over lobbyen
Het team, bestaande uit Lisanne Groen, Jeroen Candel en een student-assistent, gaat door middel van interviews en het bestuderen van de officiële documenten zoveel mogelijk feiten verzamelen over de manier waarop het besluit tot stand is gekomen. Die feiten zullen ze zo helder mogelijk communiceren richting een breed publiek, onder andere via platforms voor onderzoeksjournalistiek. Daarnaast zijn ze van plan om een paper te schrijven om zo bij te dragen aan de wetenschappelijke discussies over lobbyen in de EU. En ze gaan een debat organiseren in Brussel om de uitkomsten van het project te bespreken met stakeholders zoals beleidsmakers van de Europese Commissie.
Het onderzoek heeft een looptijd van één jaar. Het onderzoeksteam bestaat uit Lisanne Groen (vakgroep milieuwetenschappen, faculteit Bètawetenschappen), dr. Jeroen Candel van Wageningen Universiteit en een nog aan te stellen student-assistent. Het onderzoek wordt gefinancierd door het Climate Social Science Network van Brown University in de Verenigde Staten.