Kwetsbare verdachte doet afstand van een advocaat zonder risico’s te beseffen
Kwetsbaarheid vaak niet herkend
Voor dit onderzoek zijn 90 politieverhoren geanalyseerd en negen advocaten geïnterviewd. Kwetsbare verdachten gaan vaak sneller een verhoor in zonder advocaat, zo blijkt uit het onderzoek, terwijl zij die juist hard nodig hebben. Hun kwetsbaarheid wordt vaak niet herkend, waardoor zij verkeerde verklaringen kunnen afleggen zonder dat dat wordt opgemerkt, misschien geen hulp krijgen terwijl die wel nodig is, de afdoening niet op maat is, en zij misschien zelfs onterecht veroordeeld worden. Politieagenten die een specialistische verhooropleiding hebben gevolgd, herkennen kwetsbare verdachten beter en houden daar rekening mee in hun verhoren. Maar lang niet elke verhoorder heeft zo een opleiding gevolgd.
Wetsontwerp schiet tekort
Momenteel is een wetsvoorstel in de maak dat rechtsbijstand voor kwetsbare verdachten beter gaat regelen. Volgens de onderzoekers schiet dit wetsontwerp echter tekort. Het biedt te weinig bescherming tegen de risico’s van het doen van afstand van een advocaat. De onderzoekers pleiten voor herziening van het wetsvoorstel, permanente aanwezigheid van advocaten op politiebureaus en voldoende middelen om dit mogelijk te maken. Kwetsbare verdachten zouden geen afstand moeten kunnen doen van een advocaat.
Lees het rapport De kwetsbare verdachte en het doen van afstand van een advocaat van Marijke Malsch, Pieter Vergouw, Marelle Attinger en Robin Kranendonk.
Of lees het artikel Wel of geen advocaat? dat is verschenen in het Nederlands Tijdschrift voor Strafrecht.