null Promotie: Welke bekkenbodem-gerelateerde, seksuele en psychologische factoren spelen een rol als vrouwen hulp zoeken bij een bekkenfysiotherapeut?

PSY_Promotie_Factoren_Bekkenfysiotherapeut_12484_head_large.jpg

Promotie: Welke bekkenbodem-gerelateerde, seksuele en psychologische factoren spelen een rol als vrouwen hulp zoeken bij een bekkenfysiotherapeut?

Welke seksuele problemen en psychologische distress ervaren vrouwen met bekkenbodemklachten die behandeld worden door een bekkenfysiotherapeut? Wat onderscheidt vrouwen met bekkenbodemklachten die behandeld worden van vrouwen met bekkenbodemklachten die geen hulp bij een bekkenfysiotherapeut gezocht hebben? Alma Brand, zelf bekkenfysiotherapeut en psycholoog met aantekening seksuologie NVVS, onderzoekt dit in haar proefschrift 'Characteristics of young adult women in pelvic physical therapy practice in the Netherlands'.

Het antwoord op die laatste vraag is dat de psychologische last die vrouwen met bekkenbodemklachten ervaren een belangrijke rol blijkt te spelen bij het wel of niet behandeld worden door een bekkenfysiotherapeut. Er is nog weinig onderzoek gedaan binnen de gecombineerde vakgebieden bekkenfysiotherapie, seksuologie en psychologie. De onderlinge relatie tussen deze vakgebieden en de relatie van bekkenbodemklachten, seksuele problemen en psychologische distress met zwangerschappen en bevallingen was daardoor onduidelijk.

Reden waarom vrouwen hulp zoeken niet altijd duidelijk

Niet alle vrouwen met bekkenbodemklachten worden behandeld door een bekkenfysiotherapeut. Tijdens behandelingen blijven seksuele problemen vaak 'verborgen' en de reden waarom vrouwen hulp zoeken is niet altijd even duidelijk. Dat riep de vraag op of er misschien verschillen zijn in de soorten en ernst van bekkenbodemklachten, het niveau van seksueel functioneren, ervaren beperkingen en psychologische distress in het dagelijks, sociaal en seksueel functioneren en de intieme relaties van verschillende groepen vrouwen. Ook rees de vraag of op een onbewust niveau de behoefte om hulp te zoeken voor seksuele problemen bij vrouwen die door een bekkenfysiotherapeut behandeld werden sterker was dan bij vrouwen die die hulp niet zochten.

Communicatie tussen bekkenfysiotherapeut en patiënt verbeteren

Alma Brand probeert in haar onderzoek beter te begrijpen welke factoren voorspellen dat, en met welke combinaties aan klachten, vrouwen hulp zoeken bij een bekkenfysiotherapeut. Meer inzicht kan de communicatie tussen bekkenfysiotherapeuten en hun patiënten verbeteren en mogelijk bijdragen aan een betere samenwerking tussen bekkenfysiotherapeuten, seksuologen en psychologen. Dit inzicht en meer begrip voor de problemen waar vrouwen mee kampen zal ten goede komen aan het welzijn van vrouwen met bekkenbodemklachten.

Vijf klinisch relevante bekkenbodemklachten patronen

Brand stelde naast diverse voorspellende factoren voor het in behandeling zijn bij een bekkenfysiotherapeut vijf klinisch relevante bekkenbodemklachten patronen vast die bekkenfysiotherapeuten kunnen helpen bij het uitvragen en uitleggen van gecombineerde klachten en helpen hun behandeling beter af te stemmen op de behoeften van de patiënten. 'Het lijkt erop dat seksuele en psychologische distress een belangrijkere rol spelen binnen de bekkenfysiotherapie dan gedacht of misschien verwacht. Het is daarom zinvol te onderzoeken wat nodig is om het bewustzijn hierover verder te vergroten.'

Promotie Alma Brand

Alma Brand (Rutten, 1968) is sinds 2022 werkzaam als postdoc onderzoeker, eerst bij Tilburg University en binnenkort bij de Open Universiteit. In 1990 is zij afgestudeerd als fysiotherapeut en in 2010 als bekkenfysiotherapeut. Sinds 2018 bezit zij de aantekening seksuologie NVVS en sinds 2024 is zij in opleiding tot consulent seksuele gezondheid NVVS. In 2017 voltooide zij de masteropleiding klinische psychologie aan de Open Universiteit. Op donderdag 17 oktober 2024 om 13.30 uur verdedigt zij haar proefschrift met de titel 'Characteristics of young adult women in pelvic physical therapy practice in the Netherlands' bij de faculteit klinische psychologie van de Open Universiteit in Heerlen.

Promotor is prof. dr. Jacques van Lankveld (Open Universiteit) en copromotor is dr. Wim Waterink (Open Universiteit). De promotie is live bij te wonen bij de Open Universiteit in Heerlen en online te volgen via ou.nl/live.