Symposium: Helpt AI de overheid om data de baas te worden?
Het symposium 'Helpt AI de overheid om data de baas te worden?' probeert antwoord te vinden op die vraag. Het symposium vindt plaats op vrijdag 10 april 2026 aan de Open Universiteit en gaat vooraf aan de afscheidsrede van prof. dr. ir. S.M.M. (Stef) Joosten, hoogleraar Informatica aan de Open Universiteit en digitaalkundig architect bij Sopra Steria. Tijdens deze middag blikken we terug op zijn bijdrage aan wetenschap en onderwijs en kijken we vooruit naar hoe architectuur en AI onze overheid, besluitvorming en samenleving blijven transformeren. Welke rol spelen architectuurprincipes en kunstmatige intelligentie hierin? Kan AI helpen om het vertrouwen in de overheid te herstellen? Wat vraagt dit van wetenschappelijk opgeleide digitale architecten? Ook wordt een inkijk gegeven in de vernieuwde masteropleiding Digital Business Transformation aan de faculteit Bètawetenschappen.
Het programma biedt een mix van reflectie en inspiratie: persoonlijke interviews, korte pitches over actuele bèta-initiatieven rond architectuur en AI, een panelgesprek met experts uit wetenschap en praktijk, en de afscheidsrede waarin Stef Joosten zijn visie deelt op verleden, heden en toekomst. Aansluitend is er een borrel.
Over Stef Joosten
Prof. dr. ir. Stef Joosten is hoogleraar Informatica aan de Open Universiteit en digitaal architect bij Sopra Steria. In zijn werk richt hij zich op formele modellen, informatiesystemen en architectuurprincipes die helpen complexe IT-vraagstukken beheersbaar en betrouwbaar te maken. Zijn onderzoek staat bekend om de combinatie van theoretische diepgang en praktische toepasbaarheid.
Joosten studeerde elektrotechniek aan de Universiteit Twente en promoveerde daar in de informatica. Eind jaren negentig werkte hij in het bedrijfsleven als ontwerper van informatiesystemen en startte hij een eigen IT-bedrijf. Sinds zijn benoeming tot hoogleraar aan de Open Universiteit combineert hij academisch onderzoek met praktijkgerichte architectuurvraagstukken.

Prof. dr. ir. Stef Joosten
Voor wie?
Dit symposium is bedoeld voor digitaalkundige architecten, IT-professionals, onderzoekers, beleidsmakers, studenten en andere geïnteresseerden die zich bezighouden met digitale architectuur, data, AI en digitale transformatie binnen en rond de overheid.
Programma
| 12.45 - 13.00 uur | Inloop (met lunch) |
| 13.00 - 13.10 uur | Welkom en inleiding: prof. dr. ir. Petra de Weerd-Nederhof, decaan faculteit Bètawetenschappen |
| 13.10 - 13.40 uur | Prof. Stef Joosten interviewt een hoogleraar, een opdrachtgever en een architect over de vraagstelling waar architecten voor aan de lat staan:
|
| 13.40 - 14.20 uur | Vijf pitches over actuele architectuur- en AI-projecten, met vertaling naar de praktijk:
|
| 14.20 - 14.50 uur | Panelgesprek - prof. Rogier van de Wetering deskundigen om te reflecteren op het onderwerp:
|
| 15.00 - 16.00 uur | Pauze |
| 16.00 - 17.00 uur | Afscheidsrede - prof. dr. ir. S.M.M. Stef Joosten |
| 17.00 - 18.00 uur | Borrel |
Praktische informatie
Datum: vrijdag 10 april 2026
Tijd: 12.45 - 18.00 uur
Locatie: Open Universiteit, Pretoria, Valkenburgerweg 177, Heerlen, Nederland
Aanmelden: is mogelijk door het aanmeldformulier in te vullen.